کنار همدیگه بیشتر میتونیم یاد بگیریم

ویواریوم؟تراریوم؟پالادریوم؟فورمیکاریوم؟!

تراریوم چیست؟

به نظرتون تفاوت این محیط ها در چیه؟ شما کدوم رو برای خونتون انتخاب می کنید؟ و به نظرتون جذاب تره؟

 

تراریوم :

تراریوم به معنی باغ شیشه‌ای است ، درواقع تراریوم‌ها ظرف‌های شیشه‌ای یا شفاف نسبتاً دربسته‌ای هستند که گیاهان سازگار با یکدیگر در آنها نگهداری می‌شوند . با توجه به اینکه تماس با هوای بیرون محدود یا غیرممکن است ، محیط داخل تراریوم ریز اقلیمی با رطوبت بالاست که پرورش گیاهان حساس به خشکی را امکان‌پذیر می‌سازد و مانند گلخانه‌ای عمل می‌کند که هفته‌ها به آب یا رسیدگی نیازی ندارد . در این سازه کوچک آب تبخیر شده از برگ‌های گیاهان به‌صورت قطرات شبنم بر دیواره‌های ظرف نشسته و به‌تدریج به سطح خاک برمی‌گردد .

ویواریوم :

به معنی محلی برای زندگی به فضای بسته‌‌ای برای زندگی و نگهداری گیاهان و حیوانات اطلاق می‌شود ، درواقع بخشی از اکوسیستم در مقیاسی کوچک‌تر شبیه‌سازی می‌گردد . ویواریوم‌ها معمولاً برای نگهداری ایگوانا ، آفتاب‌پرست ، مار ، قورباغه و همستر ساخته می‌شوند . ویواریوم‌ها شباهت زیادی به آکواریوم دارند با این تفاوت که در آنها گل و گیاه نگهداری می‌شود . یکی از تفاوت‌های ویواریوم با تراریوم ، نگهداری حیوان در آن است . این سازه را می‌توان در سایزی کوچک برای نگهداری در محیط خانه و یا در سایز بزرگ برای لابی‌ها ، رستوران‌ها یا ادارات طراحی کرد

 

پالداریوم:

پالداریوم با الهام از جنگلهای پر باران و باتلاق ها شبیه سازی شده است.
پالداریوم در واقع تلفیقی از آکواریئم و تراریوم است.پالوداریوم فضایی است که امکان نگهداری ماهی‌ها، گیاهان آبزی و غیر آبزی ، دوزیستان ، خزندگان و حتی حشرات را در یک اکوسیستم مینیاتوری پویا و زنده فراهم می‌کند .

 

فورمیکاریوم:

فورمیکاریوم یا مزرعه مورچه‌ها زیستگاه شبیه‌سازی‌شده‌ای برای زندگی حشراتی مثل مورچه وموریانه است که به‌صورت دسته‌جمعی زندگی می‌کنند . این زیستگاه در سال ۱۹۰۰ توسط حشره‌شناس فرانسوی اختراع شد . این زیستگاه مصنوعی برخلاف لانه طبیعی مورچه‌ها که ساختاری سه‌بعدی دارد ، یک فضای دوبعدی است که بین دو صفحه شیشه‌ای قرارگرفته و به دلیل شفاف بودن دیواره آن می‌توان زندگی مورچه‌ها را زیر نظر گرفت . در حال حاضر در بعضی از کشورها فورمی کاریوم‌هایی در ابعاد کوچک نیز در اسباب‌بازی‌فروشی‌ها برای بچه‌ها طراحی‌شده تا کودکان با گذاشتن چند مورچه یا موریانه و دادن آب و غذا از نزدیک با زندگی روزمره این حشرات آشنا شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 12 =

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X